iranzamin22.ir


خودروهای پیشرانه وسط و سفارشی فراری تاریخچه‌ی بسیار غنی‌ای دارند. از ۳۶۰ چلنج استرادله گرفته تا ۴۳۰ اسکودریا و ۴۵۸ اسپچیاله، همه‌ی این خودروها پرفورمنس فوق‌العاده‌ای در زمان خود داشته‌اند اما حتی با استانداردهای خود فراری هم ۴۸۸ پیستا چیز دیگری است!


بیایید با نام خودرو کار را شروع کنیم. پیستا در زبان ایتالیایی به معنی پیست بوده بنابراین می‌توانید حدس بزنید که این خودروی سبک‌تر و قدرتمندتر از ۴۸۸ استاندارد چه چیزهایی در چنته دارد.


بله درست است، فراری ادعا می‌کند پیستا تمام تجاربی را که در ساخت ۴۸۸ چلنج و ۴۸۸ GTE به دست آمده به همراه دارد و بسیاری از قطعات آن‌ها را نیز به عاریت گرفته است.


هم‌اکنون خروجی پیشرانه ۸ سیلندر ۳٫۹ لیتری توئین توربو به ۷۱۰ اسب بخار و گشتاور آن نیز به ۷۷۰ نیوتون متر رسیده است. با شنیدن این اعداد ضربان قلب به سرعت بالا می‌رود و ما هم بی‌صبرانه منتظر حضور در پیست تست فیورانوی فراری هستیم تا این خودرو را برای اولین بار بررسی کنیم. افزایش قدرت و گشتاور باعث شده شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به ۲٫۸۵ ثانیه برسد و سقف سرعت آن نیز هم‌اکنون به بیش از ۳۴۰ کیلومتر در ساعت رسیده است.


این عملکرد بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم و کار مهندسان فراری در تولید پیستا بسیار برجسته بوده است. در این پیشرانه از پیچ‌های اتصالی تیتانیومی سبک‌وزن برای پیستون‌ها، سوپاپ‌های ورودی، فلایویل و میل‌لنگ سبک‌تر، ورودی‌های هوای فیبر کربنی، توربوهای توئین اسکرول به‌روز شده با توربین‌های ساخته شده از آلیاژ تیتانیوم/آلومینیوم و طراحی بهتر رادیاتور برای بهبود خنک‌کنندگی مجموعه استفاده شده است. در حقیقت ۵۰ درصد قطعات پیشرانه در مقایسه با خودروی ۴۸۸ GTB جدید هستند.


پیستا به لطف اگزوز جدید و استفاده وسیع از فیبر کربن (از جمله رینگ‌های ۲۰ اینچی سفارشی) ۹۰ کیلوگرم سبک‌تر است و تنها ۱۳۸۵ کیلوگرم وزن دارد.


همچنین داون فورس تولیدی پیستا نیز بیشتر است. این خودرو از مجرای ورودی برگرفته از فرمول ۱ استفاده کرده و همچنین وجود اسپویلر و دیفیوزر بهبود یافته منجر به افزایش ۲۰ درصدی داون فورس و همچنین ضریب درگ بسیار پایین شده است.


با استفاده از لاستیک‌های بسیار چسبان میشلین پایلوت اسپورت کاپ ۲، پیستا چسبندگی باورنکردنی‌ای دارد و شما را مجبور خواهد کرد درک خود از خودرو را دوباره تغییر دهید و همچنین شما را به چالش خواهد کشید.


بخشی از این بهبودها نتیجه آن چیزی است که افزایش دهنده دینامیک فراری نامیده می‌شود. این سیستم با کنترل لغزش جانبی این برند همراه شده و با ترمزها و حسگرهای لازم یکپارچه شده تا بدین ترتیب فراری ۴۸۸ پیستا در حرکت‌های جانبی بسیار لذت‌بخش‌تر باشد. با خاموش بودن سیستم کنترل کشش و همچنین استفاده از تنظیمات مانتینوی روی فرمان شاهد کارکرد فوق‌العاده‌ی این جانور ایتالیایی هستیم.


خواه در پیست باشید یا در جاده، شما می‌توانید از گشتاور عظیم خودرو در پیچ‌ها استفاده کنید و خودرو هم دقیقاً آنچه را می‌خواهید انجام خواهد داد.


اگرچه گفته می‌شود تمرکز روی سوپرکارهای پیشرانه وسط به سختی صورت می‌گیرد اما کنترل پیستا به خوبی انجام می‌شود. این خودرو حس دوست‌داشتنی تنظیم‌پذیر بودن را داشته اما همیشه موارد ایمنی در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید از ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ی پیستا در هر لحظه لذت ببرید. رافائل ده سیمونه، راننده تست ارشد فراری و مردی که مسئول توسعه پیستا بوده می‌گوید تمامی کارهای صورت گرفته باعث شده‌اند آسان‌تر بتوان به محدودیت‌های پیستا دست یافت و هیجان بیشتری داشت. او اشتباه نمی‌کند…


این محدودیت‌ها دیوانه کننده هستند. فرمان خودرو از ۴۸۸ GTB گرفته شده بنابراین هنوز هم فوق‌سریع بوده اما با به‌روزرسانی‌های خوب سیستم تعلیق و استفاده از لاستیک‌های چسبنده‌تر شاهد سنگین‌تر شدن فرمان هستیم. گاهی اوقات محصولات فراری به خاطر این فرمان سریع می‌توانند حس روی هوا بودن را القا کنند اما این موضوع درباره پیستا صدق نمی‌کند. فرمان ارتباط فوق‌العاده‌ای با بخش جلویی ایجاد کرده و چسبندگی باورنکردنی‌ای را نشان می‌دهد.


شما می‌توانید با اعتماد به نفس مثال‌زدنی وارد پیچ‌ها شوید و هرگز احساس کم فرمانی را نداشته باشید. بخش عقب نیز به خوبی حرکت کرده و حتی با وجود گشتاور فوق‌العاده زیاد که می‌تواند لاستیک‌ها را سبک‌تر کند کشش پیستا احساس‌برانگیز بوده و البته باید اذعان کرد باید با احتیاط این میزان قدرت را به کار گرفت.


قوای محرکه پیستا نقش مهمی در برجسته بودن این خودرو بازی می‌کنند. سیستم مدیریت گشتاور متغیر به این معنی است که در هر دنده شاهد عملکرد وحشیانه خواهید بود و البته حداکثر گشتاور ۷۷۰ نیوتون متری تنها در دنده هفتم به دست می‌آید. به این ترتیب پیشرانه همان بوست مورد انتظار شما از یک پیشرانه توربو را در دورهای پایین ارائه کرده و در دورهای میانه نیز همانند یک بوکسور سنگین‌وزن نشان می‌دهد. البته این پیشرانه توربو برخی مشخصات پیشرانه‌های تنفس طبیعی را نیز شبیه‌سازی کرده و تا ردلاین ۸ هزار پیشرانه لذت فراوانی نصیب راننده می‌کند.


سیستم اگزوز پیستا نیز سر و صدای بیشتری داشته و راننده و عابران را به تحسین وا می دارد. البته پیشرانه هنوز هم صدای یک قلب آهنین توربو را داشته و هرگز صدای یک اسپچیاله را با خود به همراه نخواهد داشت اما لذت کافی را دارد.


گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه نیز بازنگری شده بنابراین تعویض‌های آن در حالت مسابقه‌ای و در مقایسه با GTB حدود ۳۰ میلی‌ثانیه سریع‌تر است. تعویض دنده گیربکس در یک چشم بر هم زدن انجام می‌شود که آن‌هم به لطف یک سیستم جدید با نام استراتژی کنترل شاتگان پیشرانه است. این سیستم کنترل سریع‌تری روی خروجی پیشرانه ۸ سیلندر در زمان تعویض دنده داشته و بنابراین تعویض‌های سریع‌تری انجام می‌شود.


البته تعویض دنده پیستا برای راننده همانند یک هاچبک خانوادگی است. با انتخاب حالت جاده‌ای سیستم تعلیق نرم‌تر شده و در این حالت پایداری بیشتری نسبت به حالت استاندارد وجود دارد.


در تنظیمات نرم‌تر سیستم تعلیق، با افزایش سرعت خودرو شاسی احساس شناورتری داشته و در این حالت لاستیک‌ها یک فاکتور کلیدی برای ایجاد راحتی هستند. موقعیت‌های بسیار معدودی وجود دارند که باعث می‌شوند کنترل کمتری روی خودرو وجود داشته باشد.


حتی آرامش و رفاه این خودرو نیز با توجه به تمرکز روی پرفورمنس خیلی بد نبوده است. اگر در یک سوپرکار پیشرانه وسط ۲۵۲۷۶۵ پوندی نگران فضای محفظه بار هستید باید بدانید ۴۸۸ پیستا محفظه بار ۱۷۰ لیتری و باک سوخت ۷۸ لیتری داشته و با مصرف سوخت ادعایی ۱۱٫۵ لیتری محدوده حرکتی این خودرو در بزرگراه بسیار خوب خواهد بود.


فراری ۴۸۸ پیستا یک خودروی اسطوره‌ای است. علیرغم قدرت و خشونت بیشتر، پیستا تکامل زیادی در مقایسه با ۴۸۸ GTB داشته و هیجان رانندگی فوق‌العاده زیادی دارد. این خودرو سبک‌تر بوده و تمرکز زیادتری روی پرفورمنس باعث نشده که سواری خودرو بد شود. تکنولوژی و مهندسی بکار رفته در پیستا کاملاً جواب داده است. از سیستم‌های بهینه شده شاسی گرفته تا پیشرانه‌ای قوی‌تر، پیستا فصل جدیدی در تاریخ سوپرکارهای پیشرانه وسط فراری باز کرده است.

مشخصات فراری ۴۸۸ پیستا

  • قیمت: ۲۵۲۷۶۵ پوند
  • پیشرانه: ۸ سیلندر ۳٫۹ لیتری توئین توربوی بنزینی
  • قدرت/گشتاور: ۷۱۰ اسب بخار/۷۷۰ نیوتون متر
  • گیربکس: ۷ سرعته دوکلاچه اتوماتیک، دیفرانسیل عقب
  • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۲٫۸۵ ثانیه
  • حداکثر سرعت: بیش از ۳۴۰ کیلومتر در ساعت
  • مصرف سوخت: ۱۱٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر

مشخصات

دانـــــلود

  • 89 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها