iranzamin22.ir


پورشه در سال ۲۰۰۲ با معرفی مدل کاین برای اولین بار به بخش شاسی‌بلندها وارد شد. سپس چند سال بعد مدل ماکان بعنوان دومین بلندقامت پورشه به بازار آمد و بزودی کاین کوپه هم به این خانواده اضافه خواهد شد؛ اما سابقهٔ پورشه در ساخت خودروهای آفرود به سال‌های بسیار دورتری بازمیگردد. این داستان تقریباً پنجاه سال پیش آغاز شد یعنی زمانی که پورشه توسعهٔ یک خودروی آفرود را برای ارتش آلمان آغاز کرد. در آن زمان دولت آلمان خواهان خودرویی سریع، سبک و چابک بود و پورشه در این ویژگی‌ها تخصص داشت؛ اما علاوه بر این‌ها، دولت به خودرویی با قابلیت اعتماد بالا، مناسب برای آفرود و سادگی تعمیر و نگهداری نیاز داشت.

هرچند پورشه تجربهٔ زیادی در این زمینه نداشت اما دست به کار شد و خودرویی بنام تایپ ۵۹۷ Jagdwagen را تولید کرد. این ماشین که شباهت‌هایی به فولکس‌واگن Kübelwagen داشت، خودروی بسیار ساده‌ای بود که تنها ۸۷۰ کیلوگرم وزن داشت. تایپ ۵۹۷ به نسخهٔ اصلاح شده‌ای از پیشرانهٔ چهار سیلندر پورشه ۳۵۶ مجهز شده بود که حدود ۵۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و امکان رسیدن به حداکثر سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را برای خودرو فراهم می‌ساخت.

نیروی این موتور توسط یک گیربکس چهار سرعته انتقال پیدا می‌کرد که به یک دندهٔ اضافهٔ آفرود هم مجهز بود. این ویژگی می‌توانست سیستم انتقال قدرت را بین دیفرانسیل جلو یا چهارچرخ محرک تنظیم کند. در هنگام فعال شدن این سیستم، Jagdwagen می‌توانست از شیب‌های ۶۵ درصد بالا برود. اگر فکر می‌کنید این ویژگی‌ها به اندازهٔ کافی چشمگیر نیستند، باید بدانید که این خودرو توانایی شناور شدن در آب را هم داشت که آن‌را به وسیلهٔ نقلیهٔ ایده‌آلی برای عبور از رودخانه‌ها تبدیل کرده بود. به همین دلیل نسخه‌های اولیهٔ ۵۹۷ بدون درب ساخته شدند.

Jagdwagen در سال ۱۹۵۵ به دولت آلمان ارائه شد و بعداً به نیروهای نظامی فرانسه و انگلستان هم نشان داده شد. سپس پورشه همچنان به توسعهٔ این خودرو به منظور آماده‌سازی برای تولید ادامه داد اما دولت نهایتاً با شرکت اتو یونیون قرارداد بست و بنابراین پورشه کار روی این پروژهٔ را متوقف کرد؛ اما علیرغم اینکه Jagdwagen به تولید انبوه نرسید، پورشه تا پیش از توقف پروژه درمجموع ۷۱ دستگاه از آن‌را تولید کرد. از این تعداد هم‌اکنون حدود ۵۰ دستگاه باقیمانده است که گاهی اوقات برای فروش گذاشته می‌شوند. بعنوان مثال، حدود دو سال پیش، یک Jagdwagen مدل ۱۹۵۷ با قیمتی نزدیک به ۲۳۰ هزار دلار به فروش رسید.

مشخصات

دانـــــلود

  • 51 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها