iranzamin22.ir


جدای از تولید ۱۰٫۷ میلیون دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۷ و تبدیل شدن به بزرگ‌ترین خودروساز سال گذشته، گروه خودروسازی فولکس‌واگن همچنین بزرگ‌ترین سبد محصولات خودرویی در سراسر جهان را داراست.


کمپانی‌هایی که زیر چتر فولکس‌واگن فعالیت می‌کنند شامل کمپانی‌های آئودی، بنتلی، بوگاتی، لامبورگینی، پورشه، سئات، اشکودا، فولکس‌واگن، دوکاتی، مان و اسکانیا هستند.


به منظور مدیریت مؤثر روی تمامی برندها و همچنین کاهش هزینه‌ها، خودروهای بیشتری از این گروه خودروسازی دارای تکنولوژی‌های مشترک هستند که از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به پلتفرم مدولار MQB اشاره کرد که در حال حاضر زیرساخت بیش از ۲۵ محصول آئودی، سئات، اشکودا و فولکس‌واگن می‌باشد.


اگرچه که این کار در بین خودروسازان امری معمول محسوب می‌شود اما فولکس‌واگن اخیراً نه تنها اقدام به استفاده مشترک از پیشرانه‌ها، بخش‌های فنی و قطعات کابین در محصولات و برندهای گوناگون خود کرده بلکه جزئیات طراحی بین محصولات گوناگون این غول خودروسازی نیز مشترک می‌باشد.

ب ام و در اواخر دهه ۸۰ میلادی سیاست یکسان‌سازی محصولات گوناگون خود را معرفی کرد اما دیگر لوکس سازان همچون آئودی و مرسدس بنز این روش را به مرحله دیگری رسانده و برخی از محصولات این دو خودروساز برای افرادی که آشنایی زیادی با صنعت خودرو ندارند عین هم به چشم می‌آیند. نمونه بارز این کار نسل کنونی C کلاس کوپه، E کلاس کوپه و S کلاس کوپه است که تنها در ابعاد و برخی عناصر طراحی متفاوت بوده و با این وجود بسیار شبیه یکدیگر می‌باشند.

با این وجود محصولات تازه معرفی شده نشان داده‌اند که این نوع از یکسان‌سازی به آرامی در میان برندهای گروه فولکس‌واگن نیز دیده می‌شود.

به منظور اشاره دقیق‌تر به برخی جزئیات طراحی مشترک بین محصولات گوناگون گروه خودروسازی فولکس‌واگن لیستی تهیه کرده‌ایم که آن را تقدیم شما عزیزان می‌کنیم.

شایان ذکر است ما خودروهایی همچون فولکس‌واگن آپ، سئات Mii و اشکودا سیتی گو (۲۰۱۲) یا سئات Exeo (2008) و آئودی A4 (2001) را در این لیست نیاورده‌ایم زیرا این خودروها به منظور کاهش هزینه‌ها از پانل‌های بدنه یکسانی استفاده کرده و تنها نشان‌های متفاوتی داشته‌اند.

  • فولکس‌واگن توارگ (۲۰۱۹) و آئودی Q5 (2017) – پروفایل جانبی و گلگیرهای عقب


جدیدترین نسل توارگ به عنوان پرچم‌دار برند فولکس‌واگن عمل می‌کند و از زیرساخت مشترک با آئودی Q7، پورشه کاین و بنتلی بنتایگا سود می‌برد. موضوع عجیب اینکه طراحان فولکس‌واگن در بخش خطوط شانه پروفایل جانبی و طراحی گلگیر عقب از آئودی Q5 استفاده کرده‌اند.

  • فولکس‌واگن پولو نسل ششم (۲۰۱۸) و آئودی Q2 (2017) – چراغ‌های عقب


شکل مربعی مانند چراغ‌های عقب آئودی Q2 بسیار شبیه چراغ‌های فولکس‌واگن پولوی نسل ششم بوده و این موضوع را به راحتی توانستیم با انتشار اولین تیزر از پولو در سال گذشته تشخیص دهیم.

  • سئات آتکا (۲۰۱۷) و اشکودا کاروک (۲۰۱۸) – پروفایل جانبی و بخش عقب

هر دوی این شاسی بلندهای کامپکت بر پایه پلتفرم MQB ساخته شده‌اند بنابراین از نظر ابعاد شباهت‌های زیادی دارند. این موضوع با مشاهده هر دو خودرو پررنگ‌تر نیز می‌شوند زیرا آتکا و کاروک دارای پانل‌های بدنه مشترک همچون درب‌ها، گلگیرها، سقف و… بوده اما طراحان هر دو شرکت تصمیم گرفته‌اند تا خطوط مشابهی در چراغ‌های عقب و نمای پشتی بکار گیرند و آن را با برادر بزرگ‌تر یعنی اشکودا کودیاک به اشتراک بگذارند.

  • فولکس‌واگن گلف نسل ۷٫۵ R (2017) و پورشه ماکان (۲۰۱۵) – سپر عقب


نهایتاً به تئوری توطئه می‌رسیم! به نظر ما طراحان فولکس‌واگن و پورشه اغلب با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند. در این بخش شباهت زیادی نمی‌بینیم اما می‌توان دید که طراحی سپر عقب و دیفیوزر گلف شباهت‌هایی به سپر شاسی‌بلند لوکس و کامپکت پورشه دارد.

می‌دانیم که شاید برخی از شما عزیزان فکر کنید ما خیلی حساس هستیم اما می‌ترسیم که این نشانه‌ها نهایتاً منجر به طراحی‌های یکسان‌تر در آینده شوند و البته به دیگر خودروسازان نیز سرایت کنند. اگر رویه گروه فولکس‌واگن موفقیت‌آمیز باشد شاید دیگر خودروسازان بزرگ همچون فیات-کرایسلر، هیوندای-کیا و رنو-نیسان-میتسوبیشی نیز همین روش را در پیش بگیرند.

مشکل اصلی ما با این استراتژی آن است که درباره معیارهای صرفه‌جویی هزینه‌ی استفاده از پانل‌های بدنه یکسان در محصولات گوناگون صحبت نمی‌کنیم (این موضوعی منطقی بوده و همیشه در همکاری‌های خودروسازان وجود داشته است) بلکه روش یاد شده را شبیه یک ابزار بازاریابی برای یکی کردن برندینگ می‌دانیم. در بدترین سناریو، این روش می‌تواند به آرامی آزادی عمل طراحان برای ساخت خودروهایی منحصربه‌فرد و بی‌همتا را از بین ببرد و در طولانی‌مدت شاید باعث فقدان خودروهای جدید و هیجان‌انگیز شود که این کار نیز زندگی را کلافه کننده تر خواهد کرد…

مشخصات

دانـــــلود

  • 83 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها